Maasoojuspump: tööpõhimõte ja kasutamise eelised

Suletud süsteem võtab soojust maapinnast paljude maasse mattunud suletud ahelaga torustikusüsteemi kaudu. Antifriis (või külmutusagens DX-seeria maasoojuspumpade puhul), jahutatud soojuspumba külmutussüsteemiga paar kraadi madalamal kui maapinna temperatuur, ringleb torustikusüsteemi kaudu ja ammutab soojust maapinnast.

Maasojuspumba jahutamise režiimi töötsükkel

Jahutamistsükkel kordab reeglina kuumutusrežiimi tööpõhimõtet täpselt vastupidi. Tagasilöögiklapi töötamise kaudu voolab külmutusagens vastupidises suunas: see kogub ruumi õhust soojust ja lükkab selle välja, DX-seeria maasoojuspumpade korral - vette või antifriisi segusse. Soojus tagastatakse avatud reservuaari või kaevu avatud süsteemis või suletud süsteemis asuvate maa-aluste torude võrku. Liigse soojuse tekitamisel saab osa sellest suunata soojaveevarustuse vajaduste rahuldamiseks.

Erinevalt õhksoojuspumpadest ei vaja maamudelid sulatamisrežiimi. Lõppude lõpuks on maa-alune temperatuur muutustele tunduvalt vähem vastuvõtlik kui õhutemperatuur, eriti kuna maasoojuspumba põhiseade asub siseruumis, mistõttu külmumise probleemi praktiliselt ei teki.

maasoojuspump, maasoojuspump hind, maasoojuspumba hind

Maasoojuspumbasüsteemi komponendid

Maasoojuspump koosneb kolmest põhikomponendist: põhiseadmest, sisemisest kanalisüsteemist ja välisest torustikusüsteemist (suletud süsteemis) või kaevust / reservuaarist (avatud süsteemis). Maasoojuspumpadel võib olla konstruktsioonierinevusi. Kombineeritud mudelites paigutatakse ventilaator, kompressor, soojusvaheti ja kondensaatori torustik ühte seadmesse. Teised mudelid on valmistatud "split süsteemide" (eraldi seadmete) konfiguratsioonis, mis võimaldab neid sisse ehitada olemasolevatesse küttesüsteemidesse.

Maasoojuspumba horisontaalsete ahelate eelised ja puudused

Eelised:

  • Madal hind;

Puudused:

  • Suure maa-ala vajadus soojusvahetite paigutamiseks; ilmastikumuutuste mõju mulla temperatuurile; taimkatte võimaliku kasvu piiramine torustikusüsteemi piirkonnas; remonditööde keerukus torustikusüsteemi rõhu vähendamise korral.

Maasoojuspumba efektiivsusnäitajad

Nagu õhksoojuspumpade puhul, on ka maasoojuspumbad saadaval paljudes mudelites, mis erinevad tehniliste omaduste ja efektiivsusnäitajate poolest. Maa-vesi tüüpi pumpade puhul, mis töötavad avatud süsteemides põhjaveega, on efektiivsuskoefitsient kuumutusrežiimis vahemikus 3,6–5,2, jahutusrežiimis - 16,2–31,1. Maa-alusest torustikusüsteemest töötavate suletud ahelaga maasoojuspumpade efektiivsusnäitajad on kütmisel 3,1–4,9 ja jahutamisel 13,4–25,8.

Tavaliselt, mida suurem on efektiivsus, seda kõrgem on maasoojuspumba hind ja vastavalt ka paigaldamise, kasutuselevõtmise, hooldamise seotud kulud. Maasoojuspumba ostmise ja kasutuselevõtu kogumaksumuse kohta ülevaate saamiseks peate koostama konkreetse seadmemudeli jaoks kohandatud tüüpilise kuluprognoosi. Ärge unustage, et erinevat tüüpi maasoojuspumpade energiatarve võib oluliselt erineda: lõppude lõpuks sõltub see mitte ainult võimsusest ja efektiivsusest, vaid ka energiatõhususe tehnoloogiast, mille kohaselt on kavandatud erinevat tüüpi masinad.

Maasoojuspumba paigaldus, maasoojuspumba hind, maasoojuspumbad, soodne maasoojuspump

Erinevalt õhutemperatuurist püsib maa temperatuur enam-vähem konstantsena, mille tagajärjel maasoojuspumba töö talvel eriti ei muutu. Seadmete stabiilne jõudlus võimaldab valida maasojuspumba mudeli konkreetse majapidamise vajadustele kütte- ja soojaveevarustuses.

Oletame, et õhksoojuspumba puhul oleks täiesti kohatu tugineda sellele täielikult kütmisel, kuna selle jõudlus sõltub liiga palju ilmastikutingimustest ja eriti välistemperatuurist. Maasoojuspump, nagu juba mainitud, on tunduvalt vähem temperatuurikõikumiste suhtes vastuvõtlik, kuid ei suuda ka üksi küttekoormusega hakkama saada.

Ideaalis on maasoojuspump kavandatud pakkuma 60–70% kogu soojuskoormusest (kogu kütte- ja soojaveevajadus). Kõige külmematel talvepäevadel ei pruugi maasoojuspumba võimsus olla piisav, seega on parem omada varukütteallikat. Kahe küttesüsteemi ühine töö katab täielikult majapidamise vajadused soojaveevarustuses ja kütmises. Muutuva võimsusega kaheastmelise kompressiga maasoojuspumbasüsteemid suudavad rahuldada kõiki jahutus- ja osaliselt küttevajadusi väikese võimsusega ning kütavad maja külmadel talvekuudel täisvõimsusel.

Eesti turul on lai valik maasoojuspumpasid võimsusvahemikus 7–35 kW, millest paljud on varustatud soojaveevarustusseadmega.

Vaadake, millised on populaarseimad, soodsaimad või parimad maasoojuspumbad Eestis!

Õhksoojuspumbad

Otsite endale koju või kontorisse õhksoojuspumpa, kuid ei tea millist valida? Lugege lähemalt teemal õhksoojuspumbad.

Konditsioneerid

Soovite soetada konditsioneeri ehk kliimaseadme koju või kontorisse? Vaadake, millised on populaarseimad konditsioneeriseadmed.

Õhksoojuspumbad

Otsite õhk-õhk soojuspumpa soodsa hinnaga? Vaadake pakkumist kliimakaubamaja.ee koduleheküljelt, kus on lai valik õhk-õhk soojuspumpasid.

Maasoojuspumbad

Vaadake, millised on kõige populaarsemad maasoojuspumbad Eestis.

Konditsioneerid

Otsite oma koju või kontorisse konditsioneeri ehk kliimaseadet? Vaadake, millised on parimad konditsioneerid e-poest.

Õhk-õhksoojuspumbad


Kui te ei leidnud piisavalt informatsiooni õhksoojuspumpadest või vajate abi õhksoojuspumba valimisel, võtke meiega ühendust!